Sony FE100-400 GM-553
in BLUE the ENGLISH VERSION
Thanks to PCH  pch-logo, I could test the FE100-400 GM OSS F4.5 F5.6
  1. Presentation
  2. Optical Performance
  3. Optical Performance with the TC1.4
  4. Optical Performance with the TC2.0
  5. Performance in real life : samples photos
  6. Comparison with the 70200GM + TC14 + TC20 & 70300G
  7. Video & Conclusion
The full test by DXO giving the FE100-400 a global score of 29 and a sharpness score of 36 (the highest of all zoom up to 400mm) is here
Grace au magasin PCH à Bruxelles, pch-logo, J’ai pu tester le FE100-400 GM OSS F4.5 F5.6
  1. Présentation
  2. Performances Optiques
  3. Performances avec le TC1.4
  4. Performances avec le TC 2.0
  5. Performances en situation réelle : exemples de photos
  6. Comparaison avec le 70200GM + TC14 + TC20 et le 70300G
  7. Vidéo & Conclusion
Sony FE100-400 GM-539
1.1 Specifications
  • Weight : 1395gr
  • Price : 2900 euros
  • Length :
    • 205 mm
    • 275 with Lenshood
    • 285mm @ 400mm
    • 355mm @ 400mm with Lenshood
  • Width : 94mm
  • Filter : 77mm
  • Dust and moisture resistant
  • Optical stabilisation
  • 9-blade circular aperture
  • removable collar
  • minimal focusing distance: 98cm (very short for such a telecom)
  • Double-linear and Direct Drive SSM for fast, quiet, precise focus
  • Aspherical lens element dramatically reduces spherical aberration
  • Super ED & ED (Extra-low Dispersion) glass reduces flare & ghosting
  • Multi-function focus hold button and zoom torque
  • Compatible with Teleconverters
    • SEL14TC : 140 – 560mm F5.8 – F8
    • SEL 20TC : 200 – 800mm F9 – F11
  • carrying bag
Build quality is superb (as all the lenses of the GM series !)
Compared to Sony FE 70200GM F2.8 , it is almost the same size & price, it is almost 100gr lighter
  • 200 mm (+5mm) length
  • width (+6mm)
  • weigth 1485 gr (-90gr)
  • Aperture blades : 10
1.1 Caractéristiques
  • poids : 1395gr
  • prix : 2900 euros
  • longueur :
    • 205 mm
    • 275 avec pare soleil
    • 285mm à 400mm
    • 355mm à 400mm avec pare soleil
  • largeur : 94mm
  • filtre : 77mm